.
Name Brand vs. Store Brand: Pudding - Name Brand vs. Store Brand: Putting them to the Test
Welcome to Dollar Stretcher Community Sign in | Join | Help
in Search

Name Brand vs. Store Brand: Putting them to the Test

Name Brand vs. Store Brand: Pudding

 We tested three brands of pudding- Jello, Kroger, and Great Value. Here is the price breakdown:

  • Jello: $0.99
  • Kroger: $0.69
  • Great Value: $0.59

We found Kroger to be the most flavorful, Jello had the best texture, and Wal-mart was just an average tasting and textured pudding. But, before you decide on a specific brand, read on!

The final verdict? The differences we detected were not enough to make a difference! Go with the cheapest option, whether it is Jello on sale or one of the others. If you are a big texture person, I might recommend going with Jello, but even my picky-texture eating husband said he'd eat any of the three!

One of my favorite things to do with pudding is to make a trifle dessert with pound cake, fresh fruit and pudding. It's not only a pretty dessert, it is so tasty!"  It would be perfect for any holiday party!

Comments

No Comments

Leave a Comment:

You must be logged in to leave a comment. Log in here.

If you do not have a log in, please register here. It's easy and quick. All that is required is your email address and a sign-in name and password that you create. Your email address is kept private.

About Spendwise Mom

I enjoy finding ways to save money we can life comfortably on one income. We have 5 kids. I enjoy reading, cooking and spending time with my family. I have a BS degree in Elementary Education and do freelance writing from time to time.

The Dollar Stretcher has a new community! Click here to check it out and create your new account.



Share this Post

This Blog

Syndication

About Us    Privacy Policy    Writers' Guidelines     Sponsorship     Media    Contact Us



Powered by Community Server (Commercial Edition), by Telligent Systems